† Řádový hrad Malbork (Marienburg) †

"Ex Luto Marienburg"

Autor: www.Deutscher-Orden.cz


Neneseme zodpovědnost za aktuálnost údajů, které se mohou průběžně měnit např. ceny, otevírací doba apod.
Kopírování, distribuce, uchovávání, přenášení, posílání či převádění celého obsahu nebo jakékoli jeho části třetí straně je výslovně zakázáno. Kromě toho, jednotlivé webové stránky www.Deutscher-Orden.cz mohou také obsahovat obrázky a/nebo texty, které jsou chráněny autorskými právy třetích osob.

Prohlídka hradu

 V současné době plní hrad funkci muzea. Patří k vůbec nejvyhledávanějším turistickým atrakcím v celém Polsku. Vnitřní prohlídka je možná pouze s průvodcem a trvá 3 - 4 hodiny s výkladem většinou pouze v polštině. Od května 2013 s audio průvodcem v polštině, angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, španělštině a neslyšících ve znakovém jazyce.
Pro kompletní prohlídku je ale potřeba daleko více času. Vyplatí se minimálně 1 den.
Pozor je také si třeba dát na množství návštěvníků a tak můžete čekat 1 hodinu před pokladnou v trojstupu.
Otevřeno je denně, pondělí omezeně. Tehdy je část interiérů uzavřena a průvodci nepracují. Za nižší vstupné se lze dostat jen do některých interiérů, na nádvoří a za další příplatek je možné vystoupat na hradní věž.
V zimě je hrad otevřen pouze za dnů bez sněhu.
Stálá výstava pak návštěvníky seznamuje s důležitými událostmi a historií hradu. Naleznete zde rozsáhlou jantarovou sbírku předmětů a šperků, uměleckých ručních prací, gotických soch, mincí, medailí, železných výrobků, výstavu porcelánu a keramiky i historických zbraní.
Sbírka šperků z jantaru udělá dojem i na neznalého tohoto řemesla. Velké množství zlato-žlutého drahokamu v různých tvarech, odstínech, zabarveních a s kousky starých živočichů, kteří jakoby spali v medovém nálevu. A to vše je v nejfantastičtějších špercích jaké dokáže umění lidské ruky vytvořit.malbork noční pohled malbork expozice jantaru

Malbork - noční pohled / Malbork expozice Jantaru Hrad Malbork ročně navštíví okolo 500 tisíc turistů. Zdejší atmosféru doplňuje bezpočet různých akcí. V červenci (většinou kolem 21. - 22.) se pravidelně hrad a okolí mění na středověk a jsou zde pořádány ukázky starých řemesel, jarmark, koncerty, ale hlavně se zde konají přesné rekonstrukce bitev jako např. "Obléhání Malborku" z roku 1410. Jde o opravdu velkou akci, které se účastní několik stovek lidí nejen z Polska, ale i zahraničí. Při tom se se používají i audio vizuální efekty a diváci tak zažívají opravdové dobové souboje a atmosféru. Na závěr je vždy pořádán ohňostroj.
Od května do poloviny září se ve večerních hodinách konají audio vizuální projekce, je nasvícen celý hrad a za zvuků dusotu koní, hřmění soubojů rytířů je prezentován výklad jeho historie. Celé představení trvá okolo 50 minut.
Další sezónní akce: "Dni Malborku", plavba lodí po řece Nogat, za mírný poplatek noční prohlídka hradu (je to nezapomenutelný zážitek) v doprovodu průvodce a mnicha, různá krásná noční osvětlení hradu, v létě na nádvořích různá představení.
Dále se zde konají příležitostné sezónní expozice, jako např. výstava zlatých a stříbrných předmětů.
Vyplatí se také za mírný poplatek vyjít na hradní věž, odkud je krásný výhled na okolí.malbork 1 rekonstrukce bitev malbork 2 rekonstrukce bitev malbork 3 rekonstrukce bitev malbork 4 rekonstrukce bitev

Malbork - rekonstrukce bitevExpozice hradu
Zakoupením lístku dostáváte pozvánku do středověku.

Dolní hrad: zde se nachází vstupní část, pokladna a luxusní restaurace, které vnikly z gotických domů a v současnosti funguje i jako technické zázemí komplexu, u hradeb jsou pak ukázky obléhacích strojů.

Střední hrad: zde se nachází expozice porcelánu, vojenství a historických zbraní, mincí, medailí, železných předmětů, středověký systém vytápění (popsaný výše), kancelář a největší místnosti hradu, kuchyň s pokojem pro kuchaře, pasáž Apokalypsa, krásné gotické obytné interiéry a reprezentační prostory Paláce velmistrů (letní refektář je zřejmě tím nejkrásnějším), ložnice, kaple sv. Bartoloměje, ošetřovna

Horní hrad: se pyšní vzácnou klenotnicí, vitrážemi z 19. století, expozicí sbírky jantaru a šperků, uměleckých ručních prací, porcelánu, keramiky a různé výstavy, např. středověké kamenné a dřevěné sochy, cela Witold, kuchyně konventu, kapitula, pokoje a reflektář konventu, ložnice, kaple sv. Anny - hrobka velmistrů. Také je zde již několik let znovu otevřen kostel Panny Marie, který byl za 2. sv. války silně poškozen. Je v něm vystaveno mnoho jeho fragmentů. Nebyl "zatím" zrekonstruován a je jen zajištěn proti pádu. Rozsah poškození je značný, ale obnova je již naplánována a doufejme, že se do budoucna podaří vše opravit, kaple sv. Anny - hrobka velmistrů.

Otevírací doba:
Sezóna (1. 5. - 30. 9.):
otevřeno je každý den* od 9.00 do 19.00 (19.00 - 20.00 přístup mimo muzejní expozice)
* pondělí přístup mimo muzejní expozice zdarma: 9.00 - 20.00
Za nižší vstupné se lze dostat jen do některých interiérů, na nádvoří a za další příplatek je možné vystoupat na hradní věž.

Mimo sezónu (1. 10. - 30. 4.):
otevřeno je každý den* od 10.00 do 15.00 (15.00 - 16.00 přístup mimo muzejní expozice)
* pondělí přístup mimo muzejní expozice zdarma: 10.00 - 16.00
Za nižší vstupné se lze dostat jen do některých interiérů, na nádvoří a za další příplatek je možné vystoupat na hradní věž.

Ceny lístků:
Sezóna:
Plná cena: PLN 39.50
Snížená cena: 29,50 PLN (17:45 - 18:30)
Příplatek za vstup na věž hradu: 8 PLN
Noční prohlídka: 25 PLN / cizí jazyk 30 PLN

Mimo sezónu:
Plná cena: 29,50 PLN
Snížená cena: 19 PLN (13:15-14:00)
Příplatek za vstup na věž hradu: 8 PLN
Noční prohlídka: 25 PLN / cizí jazyk 30 PLN

Příplatek za foto /video: 15 PLN
Ceny s průvodcem v cizím jazyce jsou dražší a nabídka je individuální. V nabídce je i rodinné a skupinové vstupné.

Aktuální ceny, otevírací dobu a informace o tematických výstavách a akcích najdete vždy na stránkách hradu.malbork vstupenka přední malbork vstupenka zadní

Malbork - vstupenkaAdresa:
Muzeum Hradu v Malborku
Sekretariát tel.: +48 55 647 08 00 (-02)
Sekretariát fax: +48 55 647 08 03
e-mail: sekretariat[a]zamek.malbork.pl
www.zamek.malbork.pl

Prodej lístků:
tel.:+48 55 647 09 78
fax: +48 55 647 09 76 (-77)
e-mail: kasa[a]zamek.malbork.pl

Parkování: Ve městě je dostatečné množstvím parkovacích míst, ke kterým vás navedou informační tabule. Cena parkování je poměrně vysoká za 4 hodiny v rozmezí 20 - 30 zł. Šikovně lze využít nějaké parkovací místo v obytné zóně.

Výhled: Od parkoviště vede k hradu most pro pěší. Když ho nepoužijete a půjdete proti proudu řeky Nogat, otevřou se vám nádherné pohledy na hrad, který je v odpoledních hodinách velmi pěkně nasvícen sluncem. Zhruba po kilometru dojdete k silničnímu mostu, z nějž je hrad opět jako na dlani. Když most přejdete a budete se vracet k hlavnímu vstupu, brzy oceníte velmi širokoúhlý objektiv, hradby jsou vysoké a hrad je obrovský! Po průchodu nádvořím kolem pokladny lze pokračovat za hrad, kde narazíte na další parkoviště. Nenechte se jím odradit - když projdete mezi auty, dostanete se na jakési valy nad říčkou oddělující hrad od sídliště. Pohledy zpět na hrad jsou odtud velmi pěkné.
Těsně za hradem je Kościół św. Jana Chrzciciela, je možné si ho všimnout už z protějšího břehu řeky. Jeho budova vypadá od řeky poměrně netypicky (úplně vpravo). Interiér už tak zvláštně nevypadá, ale stojí za návštěvu. Dalším zajímavým objektem je městská radnice.[10]  [12]