† Úmrtí 59. velmistra řádu Mons. ThDr. h.c. Norberta Kleina, O.T. †

9. 3. 2015

Narodil se 25. října 1866 v Ryžovišti, 16. října 1887 (řádový slib 18. října 1892) vstoupil do Řádu německých rytířů, roku 1890 vysvěcen na kněze. Jako opavský probošt jmenován 19. října 1916 brněnským biskupem, konsekrován 28. ledna 1917, intronizován v Brně 11. února 1917.
Velmistrem Řádu německých rytířů zvolen 30. dubna 1923.
Norbert Klein byl velmi váženým mužem a kamkoli vstoupil, těšil se úctě a oblibě. Živě zajímal o dění ve své diecézi, všemožně podporoval a spolupracoval s křesťanskými spolky a jinými institucemi. Stal se oblíbeným kazatelem, respektovaným a váženým duchovním hodnostářem známým svou vstřícností. Byl si vědom citlivého problému národnostních rozdílů a usiloval o mír a spolupráci mezi českým a německým obyvatelstvem. K záslužným činům Norberta Kleina patří také například rozšíření a vybavení řádové nemocnice v Opavě nebo vystavění lázeňského hotelu v řádových lázních Karlova Studánka. To svědčí o upřímném zájmu velmistra Kleina o charitativní činnost a zdravotní péči pro nemocné, která je na základě řádového hesla "Léčit a pomáhat".
Roku 1926 se vzdal biskupství a jako velmistr žil na řádovém zámku v Bruntále, kde také 9. března roku 1933 zemřel. Norbert Klein nalezl místo posledního odpočinku na hřbitově v Bruntále, kde jeho hrob střeží majestátní socha řádového rytíře.
R. i. P.

V této souvislosti zveřejňujeme práci paní Mgr. Jarmily Šuráňové:
Osobnost Norberta Kleina a jeho činnost v souvislosti s hradem Bouzovem.velmistr řádu mons. thdr. h.c. norbert klein, o.t.

Velmistr řádu Mons. ThDr. h.c. Norbert Klein, O.T.Zpět na více zpráv.