† Finanční prostředky na rekonstrukci malborské Madonny †

14. 3. 2015

160.000 zł a 15.575.52 Eur obdržela dne 13. 3. 2015 nadace Mater Dei od ředitele muzea hradu Malbork. Finanční prostředky budou pomáhat při rekonstrukci malborské sochy Madonny. Lhůta pro dokončení rekonstrukce je v dubnu 2016.
Průvodci této středověké tvrze vždy hovořili o symbolu Malborku, neboli 8 metrů vysoké a výjimečné barevné soše - mozaice Panny Marie s Ježíškem tzv. "Madonně". V minulosti dělala obrovský dojem, protože svojí keramicko-skleněnou vrstvou a zlatými kostkami se odrážela ve slunečním světle. Tato postava byla viditelná ze vzdálenosti mnoha kilometrů. Socha byla vytvořena ve stejné době jako hradní kostel Nejsvětější Panny Marie. V roce 1945 za 2. sv. války byl hrad téměř zničen. Ze sochy se dochovala jen poničená část hlavy, ruce a části mozaiky. Nyní, díky financování bude socha rekonstruována. Po letech se vrátí na původní místo a stane se tak opět dominantou hradu. Více o barevné soše - mozaice Panny Marie s Ježíškem tzv. "Madonně" a hradu Malbork, najdete v naší práci:
Řádový hrad Malbork "Ex Luto Marienburg"
Na začátku roku 2014 byl polským ministrem kultury hradu udělen grant ve výši téměř 26 milionů zł pro restaurátorské práce, včetně renovace hradního kostela Nebevzetí Panny Marie, pohřební kaple a jedné z věží. Díky těmto opravám se hrad stane ještě atraktivnější, čímž se dále zvyšuje jeho prestiž ve světě.
Zdroj: tvregionalna24, vlastnímalbork socha mozaika panny marie s ježíškem tzv. madonna

Socha - mozaika Panny Marie s Ježíškem tzv. "Madonna"Zpět na více zpráv.