† Výstava "Země a její pán" †

5. 7. 2015

Výstava "Země a její pán" Slezského zemského muzea v Opavě přinesla další svědectví o zdejším působení Řádu německých rytířů, později Německého řádu.

"Země a její pán" - výstava ve Slezském zemském muzeu v Opavě, kterou bylo možné navštívit téměř devět měsíců a dnes a v tuto chvíli je již minulostí.
--- citace z panelu
-Druhou část výstavy tvoří artefakty a objekty spojené s osobou církevního zeměpána. Mezi nejvýznamnější církevní vrchnosti na popisovaném teritoriu patřili..... a také Řád německých rytířů.
--- citace z panelu
Mezi řádové církevní instituce, jejichž vývoj je spjatý s dějinami Rakouského Slezska, patří Řád německých rytířů, doložený na Opavsku již ve 13. Století. Nejvyššího významu však dosáhl..... kdy velmistr řádu Karel Rakouský zakoupil panství Bruntál..... Po první světové válce se řád stal institucí o duchovním a charitativním charakteru a byl přejmenován na Německý řád.
Všem P. T. divákům se omlouvám za některá nekvalitní fota (vzdálenosti, sklo, osvětlení, ale i má chyba apod.), děkuji za pochopení.
Bez ohledu na to, co si kdo myslí a jaký kdo má názor, tato výstava nám jednoznačně historicky dokládá, že Řád německých rytířů zde na Opavsku a Bruntálsku dlouhodobě působil a pro tento region byl přínosem (školy, nemocnice, drobný provoz a obchod, spolupráce s křesťanskými spolky apod.). V současné době, od roku 1990, zde opět působí - Církevní konzervatoř Německého řádu v Opavě, Pečovatelská služba Německého řádu v Bruntále, při čemž v letošním roce Německý řád oslavuje 825 let od svého založení a jak je vidět, dle svého řádového hesla "Léčit, pomáhat, bránit", chce ve své záslužné činnosti a ve svých dalších aktivitách s plným nasazením i nadále pokračovat.

Zdroj a autor: Tomáš Petr Both Fam. OT

Fotogalerie výstava "Země a její pán" - počet fotografií: 56.Výstava Země a její pán, Řád německých rytířů, Německý řád

Výstava "Země a její pán"Zpět na více zpráv.