† Německý řád podal žalobu na vydání kostela v Karlově Studánce †

5. 10. 2015

Německý řád podal žalobu na vydání kostela v Karlově Studánce na Bruntálsku včetně pozemků a inventáře. Kostel v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi odmítlo loni vydat ministerstvo kultury. Žaloby na vydání dalšího bývalého majetku řádu budou podle něj následovat. Jde především o lesy, polnosti, nemovitosti a hrady, které řád vlastnil před druhou světovou válkou a byly mu zabaveny nacisty.
Stát odmítl vydat řádu také například hrad Bouzov, o který řád usiloval už před přijetím zákona o majetkovém vyrovnání. Také o něj se plánuje soudit. V případě Bouzova Národní památkový ústav, že hrad byl zabaven na základě Benešových dekretů, tedy před dobou, na niž se zákon vztahuje.
Stát odmítl vydat řádu také například hrad Bouzov, o který řád usiloval už před přijetím zákona o majetkovém vyrovnání. Také o něj se plánuje soudit. V případě Bouzova Národní památkový ústav uvádí, že hrad byl zabaven na základě Benešových dekretů, tedy před dobou, na niž se zákon vztahuje. Hrad byl konfiskován podle zmíněných dekretů, nikoli však řádu. O majetek přišel řád už krátce po odtržení Sudet od Československa, v říjnu 1938. Z rozhodnutí Adolfa Hitlera byl Německý řád zrušen jako nepřátelský říši a nemovitosti byly zabaveny či převedeny na nové vlastníky. Hrad Bouzov získal šéf SS Heinrich Himmler.
Žalobu podala Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, pro nějž se zkráceně používá název Německý řád. Jedná se o žalobu na nahrazení projevu vůle povinné osoby podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Cílem žaloby je, aby soud svým rozhodnutím nahradil souhlas povinné osoby, kterou je Česká republika - Ministerstvo kultury ČR.
Kostel byl ve vlastnictví řádu do roku 1940, kdy ho zkonfiskovali nacisté. Po válce se tehdejší velmistr řádu Robert Schältzky snažil o poválečnou restituci majetku, mimo jiné i kostela v Karlově Studánce. Jeho žádosti však nebyly vyřízeny do komunistického převratu v roce 1948. Kostel byl v té době spravován národní správou se souhlasem řádu a financován z výnosů řádových lesů.
Ministerstvo kultury vydání kostela odmítlo loni v květnu. A to i přesto, že se o převodu kostela řádu jednalo již v roce 2010 - jakožto o bezúplatném převodu z majetku státu, jelikož se jednalo o jediný kostel v České republice spravovaný ministerstvem kultury. Navíc od roku 2001 zde slouží mše kněz řádu.
Žaloby na vydání dalšího bývalého majetku řádu budou podle něj následovat. Jde především o lesy, polnosti, nemovitosti a hrady, které řád vlastnil před druhou světovou válkou a byly mu zabaveny nacisty.
Řád směřuje své aktivity do oblasti duchovní, školní, sociální, zdravotní a charitativní. Ke své činnosti potřebuje i ekonomickou základnu a nemůže spoléhat pouze na dary ze zahraničí.
Fotografie: Tomáš Petr Both Fam. OT
Zdroj: ČTKŘádový kostel Panny Marie Uzdravení nemocných - Karlova Studánka, kirche Deutscher Orden, church teutonic tuetonic, Řád německých rytířů, Německý řád

Řádový kostel Panny Marie Uzdravení nemocných - Karlova StudánkaZpět na více zpráv.