† Německý řád prozatím pozemky na Olomoucku nezíská †

10. 11. 2015

Pozemkový úřad odmítl vydat Německému řádu 1300 hektarů zemědělské půdy na Olomoucku. Na pozemky se prý nevztahuje zákon o majetkovém vyrovnání. Pozemky Řádu zabavili nacisté, podle úřadu se tak na ně restituce nevztahují. Německý řád již dříve oznámil, že se o majetek, který nezíská, bude se státem soudit.
Řád žádal o vydání pozemků, které jsou u Bouzova, Dlouhé Loučky, Křivé, Veveří, Karlova a Paseky. Olomoucký krajský pozemkový úřad odmítl v rámci církevních restitucí vydat České provincii řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě 136 pozemků o celkové rozloze 1270 hektarů. V úterý to oznámila mluvčí úřadu Monika Machtová, podle níž Řád nesplnil zákonné podmínky.
"Důvodem pro nevydání je skutečnost, že nemovitosti, kterých se týkají předmětná rozhodnutí, se nestaly předmětem majetkové křivdy definované zákonem o majetkovém vyrovnání," zdůvodnila mluvčí.
"Z tohoto důvodu se Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, jako právní nástupce Řádu, nestala knihovním vlastníkem předmětných nemovitostí a nebyla jím k rozhodnému datu 25. února 1948", na něž se vztahuje nárok na církevní restituce."
Řád německých rytířů jako právní předchůdce nynějšího Německého řádu prý totiž po válce neusiloval o navrácení majetku, který byl zabaven německou okupační správou po 29. září 1938.
Na navrácení majetku zabaveného německým státem již dlouho před rokem 1948, a který po válce připadl Československu, si činil Německý řád nároky na základě poválečného vyjednávání se státem. Do roku 1948 ale rozhodnutí o navrácení nepadlo.
Toto se dalo ale očekávat a o vydání se povedou soudní spory, některé případy již soudy řeší. Německý řád se závěrem nesouhlasí. Podle jeho mluvčího Mikoláše Černého se bude bránit. "Vedení řádu se rozhodlo, že se bude proti tomuto rozhodnutí bránit žalobou. Je tam lhůta dva měsíce a do této lhůty bude žaloba podána," reagoval. "Již připravujeme další žaloby, včetně hradu Bouzov. Podány by měly být do konce roku," uvedl dnes mluvčí.
Zdroj: ČT24, ČR, Novinky.czNěmecký řád prozatím pozemky na Olomoucku nezíská

Německý řád prozatím pozemky na Olomoucku nezískáZpět na více zpráv.