† Církevní restituce - informace z médií †

15. 12. 2015

Církevní restituce - informace z médií:

Církve chtějí v restitucích víc, žalují i soukromníky
Severomoravský Bruntál čeká spor s řádem německých rytířů o parcelu, kterou město potřebuje k rozvoji průmyslové zóny. "Rytíři městu nabídli, že mu v případě vítězství u soudu parcelu přenechají nebo výhodně odprodají," řekl mediální zástupce řádu Mikoláš Černý.
Řád v regionu usiluje o navrácení rozsáhlých majetků. Kromě lesů a polí by rád získal také celý komplex lázní v Karlově Studánce, hrady Sovinec a Bouzov nebo lyžařské středisko Ovčárna pod horou Praděd. V Bruntálu by mu kromě sporné parcely mohly připadnout ještě domy, v nichž sídlí dětský dům a základní umělecká škola.
"Budovy jsme nabyli po roce 1989 v souladu se zákony. Řád žalobu nepodal a ani nevíme, že by se k tomu chystal," řekl mluvčí radnice Jiří Ondrášek. Mluvčí řádu Černý ovšem město ujišťuje, ať s žalobami počítá. "Němečtí rytíři určitě budou podávat žaloby na všechny majetky, které jim dřív patřily. Dá se očekávat, že padnou do konce roku," uvedl mluvčí Černý. Vzhledem k nastavení církevních restitucí je patrné, že se nemilé vánoční překvapení nechystá pouze v Bruntále.
Více v článku na Tyden.cz

Církevní restituce blokují na Bruntálsku stavbu průmyslové zóny
Řád německých rytířů se bude soudit o stovky pozemků na Bruntálsku a Opavsku. Státní pozemkový úřad totiž neuznal jeho restituční nárok. Církevní restituce ale v Bruntále komplikují stavbu nových průmyslových zón.
Více v článku na Rozhlas.cz

Restituce přinesly 192 soudních sporů
V dalších sporech se církve přou se státními institucemi o to, zda se restituce vztahují na určitý majetek. Vyloučen je například majetek zabavený Benešovými dekrety či před 25. únorem 1948. Navzdory tomu například Řád německých rytířů nárokuje hrad Bouzov na Bruntálsku a další pozemky zabavené zmíněnými dekrety. Nedávno podal žalobu na restituci kaple v Karlově Studánce.
Více v článku na MF Dnes

Advokát: Stát by se měl církvím bránit
V zákoně je zvláštní ustanovení o vydávání majetku, který sloužil k pastoračním, duchovním a podobným účelům nebo také jako obydlí duchovních. Nevím, zda přitom zákonodárce předvídal, že by například němečtí rytíři mohli znovu požádat o hrad Bouzov s tím, že sloužil jako obydlí pro členy jejich řádu.
Více v článku na Tyden.cz

Církve údajně dostaly 60 procent požadavků
V případě 30 tisíc hektarů – které patřily hlavně německým rytířům a broumovským benediktinům – podnik již rozhodl, že je nevydá, protože má podezření, že pozemky byly konfiskovány na základě Benešových dekretů.
Více v článku na Novinky.czCírkevní restituce - monitoring médií

Církevní restituceZpět na více zpráv.