† Náhrdelní kříž familiářů †

23. 1. 2016

Společná sbírka byla rozšířena o další přírůstek - náhrdelní kříž familiářů. Dle předběžného odhadu se jedná o verzi období přelomu 70. a 80. let. Stuha je opatřena kovovým zapínáním a sada pochází ze zahraničí.
Základní černo - bíle smaltovaný zlatý kříž s černo - bíle závěsným, poměrně velkým smaltovaným oválným kroužkem. Uprostřed je dělený tenčím pruhem smaltu černého jako obručí. Nošen je na řádové půlené černo - stříbrné stuze.

Familiáři - civilní osoby se při slavnostních příležitostech oblékají do fraku nebo smokingu, přes který oblékají černý plášť na levém boku s velkým bílým štítem a černým Řádovým křížem. Výjimku tvoří familiáři tyrolské bailivy (odlišnost provedení). Všichni familiáři užívají Řádového oděvu a odznaků pouze při posvátných službách, dále v chrámech Německého řádu a při procesích, jejichž se účastní společně.

Oficiální Institut řádových familiářů došel oficiálního církevního schválení v roce 1965, kdy jej papež Pavel VI. slavnostně potvrdil. Jejich poslání je řeholní a charitativní a podílí se na aktivitách Řádu v daných regionech. Bez jejich institutu by existence Řádu dnes nebyla možná.

Fotogalerie Familiářská sada - počet fotografií: 2.náhrdelní kříž familiářů, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, ordo fratrum domus hospitalis sanctae mariae teutonicorum in jerusalem

Náhrdelní kříž familiářůZpět na více zpráv.