† Schválení statutu na rytířský Řád †

19. 2. 2016

Dnes si připomínáme schválení statutu Řádu bulou "Sacrosancta Romana ecclesia" na Řád rytířský.
Dne 19. února 1199 touto listinou J. S. papež Inocenc III. (1198 - 1216) stanovil, že Řád bude podléhat řeholi špitálníků ve všem, co se týká jeho charitativní činnosti. Prioritou byla péče o nemocné a raněné. Bratři rytíři budou podléhat řeholi templářů a budou nosit rovněž bílý plášť, ale s černým křížem.
Řád měl kromě svého hlavního sídla v Akku pět dalších sídel ve Svaté zemi, v Gaze, v Jaffě, Askhelonu (Askalon) a ve městech Rama a Zamsi. Od roku 1197 se Řád usadil v Barlettě v jižní Itálii a v sicilském Palermu, odkud vyplouvala většina poutníků mířících ke svatým místům Jeruzaléma. Rytířstvím se k péči o nemocné a raněné přičítá tedy i povinnost ozbrojené ochrany poutníků, rovněž obrana Svaté země a boj proti nevěřícím.
V roce 1929 nová statuta zavedla nový název "Německý řád" a zcela zrušila profesní rytířskou složku. Tím byla přeměna rytířského Řádu na klerikální dokončena.
Ale pamatujme: "Kristovým rytířem navěky,"
arcivévoda Evžen Habsburský - 58. velmistr Řádu německých rytířů.Schválení statutu na rytířský Řád, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, česká provincie řádu bratří domu panny marie v jeruzalémě

Schválení statutu na rytířský ŘádZpět na více zpráv.