† Mons. ThDr. h.c. Norbert Klein, OT - 59. velmistr Řádu †

9. 3. 2016

Dnes si připomínáme úmrtí 59. velmistra Řádu
Mons. ThDr. h.c. Norberta Kleina, OT

Narodil se 25. října 1866 v Ryžovišti, 16. října 1887 (řádový slib 18. října 1892) vstoupil do Řádu německých rytířů, roku 1890 vysvěcen na kněze. Jako opavský probošt jmenován 19. října 1916 brněnským biskupem, konsekrován 28. ledna 1917, intronizován v Brně 11. února 1917. Velmistrem Řádu německých rytířů zvolen 30. dubna 1923.
Norbert Klein byl velmi váženým mužem a kamkoli vstoupil, těšil se úctě a oblibě. Živě zajímal o dění ve své diecézi, všemožně podporoval a spolupracoval s křesťanskými spolky a jinými institucemi. Stal se oblíbeným kazatelem, respektovaným a váženým duchovním hodnostářem známým svou vstřícností. Byl si vědom citlivého problému národnostních rozdílů a usiloval o mír a spolupráci mezi českým a německým obyvatelstvem. K záslužným činům Norberta Kleina patří také například rozšíření a vybavení řádové nemocnice v Opavě nebo vystavění lázeňského hotelu v řádových lázních Karlova Studánka. To svědčí o upřímném zájmu velmistra Kleina o charitativní činnost a zdravotní péči pro nemocné, která je na základě řádového hesla "Léčit a pomáhat".
Roku 1926 se vzdal biskupství a jako velmistr žil na řádovém zámku v Bruntále, kde také 9. března roku 1933 zemřel. Norbert Klein nalezl místo posledního odpočinku v Bruntále, kde jeho hrob střeží majestátní socha řádového rytíře.
R. i. P.

Více také v práci:
Osobnost Norberta Kleina a jeho činnost v souvislosti s hradem Bouzovem

Fotografie: Tomáš Petr Both, Fam. OT, Wiki, archívmons. thdr. h.c. norbert klein ot velmistr, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, česká provincie řádu bratří domu panny marie v jeruzalémě

Mons. ThDr. h.c. Norbert Klein, OTZpět na více zpráv.