† Neplatnost likvidace Německého řádu †

24. 3. 2016

24. března 1947 vláda Rakouské republiky prohlásila likvidaci Německého řádu za nezákonnou a neplatnou.

Jak úzce byly v minulosti spjaty osudy Německého řádu s českými zeměmi, a to nejen za Přemyslovců, Lucemburků či Habsburků, ale i v pohnutých časech první republiky, svědčí pamětní deska na dnešním sídle Řádu ve Vídni. V době, kdy se Hitler chystal uchvátit Sudety, likvidoval bez nejmenších skrupulí i Řád, který měl za sebou více než sedmisetletou existenci! Text na pamětní desce přitom hovoří jasně:

1. září 1938 nacionální socialisté rozpustili rakouskou balej Německého řádu. 24. března 1947 vláda Rakouské republiky prohlásila likvidaci za nezákonnou a neplatnou.

Rakousko vrátilo majetky zabavené hitlerovským Německem už v roce 1947. Slovinsko, kde byli u moci komunisté jako v Československu, majetek Řádu vrátilo nebo nahradilo brzy poté, kdy se stalo svobodnou zemí.
O majetek přišel Řád před druhou světovou válkou, kdy jej zabavilo nacistické Německo. To Řád rozpustilo a jeho členy pronásledovalo. Po roce 1945 majetek Německého Řádu přešel jako konfiskát Německé říše na československý stát. Nejvyšší správní soud počátkem roku 1948 rozhodl, že se má majetek Německému Řádu vrátit. Prohlásil konfiskaci majetku Řádu za nezákonnou a nikdy k ní vlastně pravomocně nedošlo. Nedoručení usnesení, formální vady atd. jsou tedy dalším následkem celkové situace. A s tímto vším se stát nedokázal doposud vyrovnat.

Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (Řád německých rytířů později Německý řád) před časem podala výzvy k vydání majetku. Jejich zamítnutí je tak příčinou chystaných soudních sporů. Nic jiného Řádu nezbývá.

Otázky a odpovědi † majetkoprávní nároky
Řád německých rytířů - Německý řád - Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě.neplatnost likvidace německého řádu, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, česká provincie řádu bratří domu panny marie v jeruzalémě

Neplatnost likvidace Německého řádu - pamětní deskaZpět na více zpráv.