† Hrad Malbork představil Madonnu a návštěva J. E. Velmistra †

17. 4. 2016

Na hrad Malbork, do bývalého hlavního sídla Řádu německých rytířů se ve čtvrtek večer dne 14. 4. 2016 po 71 letech navrátila patronka a symbol této výjimečné pevnosti Panna Marie s Ježíškem tzv. "Madonna". Odhalení proběhlo ve 21 hodin za velkého zájmu místních občanů a turistů. Na počest a vážnost zazněly zvony z nedalekého kostela sv. Jana Křtitele.

Nikde jinde nemůžete vidět postavu vážící 16 tun, kterou pokrývá 300 tisíc mozaikových dlaždic vyrobených v Benátkách a Gdaňsku. Tato hradní pevnost a sídlo velmistrů Řádu je největší goticko - středověkou a cihlovou stavbou tohoto druhu na světě a chloubou Řádu Špitálu Nejsvětější Panny Marie Domu Německého v Jeruzalémě. Hlavní výstavba hradu trvala více jak 100 let. Zaujímá plochu více než 250 000 m². Je postaven z několika miliónů červených cihel (v některých zdrojích se uvádí až deset milionů cihel) a je obklopen 10 km hradby.

Obnova sochy trvala přibližně 2 roky a pomocí nadace Mater Dei bylo na její obnovu vybráno 160 tisíc Zł a 15 573 EUR. Stovky lidí se poté aktivně zapojili do boje za obnovu bývalého symbolu Malborku. Hrad Malbork i nadále prochází opravami, díky nimž se stane ještě atraktivnější a zvyšuje se tak jeho prestiž ve světě.

Dnes hrad Malbork také navštívil J. E. Velmistr Německého řádu Abt. Dr. Bruno Platter, OT.
J. E. Velmistr Řádu s velkým pochopením a zájmem vyslechl veškeré informace, týkající se expozic a obnovy této významné kulturní památky.

Socha Panna Marie s Ježíškem tzv. " Madonna"
8 metrů vysoká a výjimečná barevná postava ve výklenku kostela Panny Marie na hradě Malborku. V barvách dominuje modrá, červená a zlatá.
V minulosti dělala obrovský dojem, protože svojí keramicko-skleněnou vrstvou a zlatými kostkami se odrážela ve slunečním světle. Tato postava byla viditelná ze vzdálenosti mnoha kilometrů. Socha byla vytvořena ve stejné době jako hradní kostel Nejsvětější Panny Marie. V roce 1945 za 2. sv. války byl hrad téměř zničen. Ze sochy se dochovala jen poničená část hlavy, ruce a části mozaiky.

Více o barevné soše - mozaice Panny Marie s Ježíškem tzv. "Madonně" a hradu Malbork, najdete v naší práci Řádový hrad Malbork "Ex Luto Marienburg"
ta obsahuje více jak 1000 fotografií.

Žalm 127, Úspěch pochází od Boha
1. Poutní píseň, Šalomounova. Nestaví-li dům Hospodin, nadarmo se namáhají stavitelé. Nestřeží-li město Hospodin, nadarmo bdí strážný.
2. Nadarmo časně vstáváte, dlouho vysedáváte a jíte chléb trápení, zatímco Bůh dopřává svému milému spánek.
3. Hle, synové jsou dědictví od Hospodina, mzdou od něho plod lůna.
4. Čím jsou šípy v ruce bohatýra, tím jsou synové zplození v mládí.
5. Blaze muži, který jimi naplnil svůj toulec! Nebudou zahanbeni, až budou v bráně jednat s nepřáteli.
Jako živé kameny, které tvoří Boží chrám v tomto světě, předložme Bohu své prosby.

Zdroj a fotografie: tvmalbork.pl. město Malbork, muzeum Malbork, polský starý Malbork, Wiadomości24, Muzeumzamkowe, soukromá sbírka, Marienburg, Hagedorn, Bartosz

Fotogalerie Hrad Malbork představil Madonnu a návštěva J. E. Velmistra - počet fotografií: 32.hrad malbork představil madonnu a návštěva j. e. velmistra, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, česká provincie řádu bratří domu panny marie v jeruzalémě

Hrad Malbork představil Madonnu a návštěva J. E. VelmistraZpět na více zpráv.