† Německý řád chce převzít základní školu v Dlouhé Loučce †

4. 7. 2016

Vysvědčení se znakem Německého řádu by mohli za pár let dostávat školáci v Dlouhé Loučce. Německý řád - Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, totiž usiluje o místní základní školu.

S nárokem na tento historický majetek se obrátil na olomoucký soud a s vedením obce chce projednat, zda by se primárního vzdělávání nemohl ujmout.

Řád zkušenosti se vzděláváním má. Úspěšně provozuje Církevní gymnázium Německého řádu, tedy prestižní vzdělávací instituci s vazbami na německé, rakouské a italské univerzity. V Opavě pak provozuje církevní konzervatoř.

Vikář Metoděj Hofman potvrdil, že se Německý řád obrátil na soud kvůli nároku na školu v Dlouhé Loučce. "Ale bylo to přerušeno. Začal se řešit Bouzov a kostel v Karlově Studánce. Než se všechno vyjasní, jsou ostatní žaloby přerušeny," vysvětloval Metoděj Hofman.

Německému řádu ale podle něj na prvním místě nejde o objekt, ale o školu a základní vzdělávání. "Nabízíme, že bychom vstoupili do vedení základní školy, v podstatě jako zřizovatelé školy," uvedl vikář.
"Všichni víme, že obecní školy jsou pro obce zátěží. Navrhujeme spolupráci. Rádi bychom vyvolali jednání a řekli, jakou máme představu a proč jsme požádali o školu," dodal.

Podle starosty Ladislava Koláčka se obec nemíní vzdát budovy ani základního vzdělávání. Pro vedení obce je zájem Řádu o vedení základní školy překvapením. "Tady si však nárokují obecní majetek. A za tento majetek, který již není možné vydat, přece církve dostávají kompenzace," poukazoval Koláček.

Pozn.
Řád vždy deklaroval, že mu nejde o peníze. V rámci restitucí ani nikdy žádné peníze nepožadoval a nenárokoval. Žádnou finanční kompenzaci nedostal a ani nedostane. Jde mu pouze o jeho historický majetek a je nucen postupovat soudní cestou.

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †

Zdroj: vlastní, Německý řád, Deníkněmecký řád chce převzít základní školu v dlouhé loučce, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, česká provincie řádu bratří domu panny marie v jeruzalémě

Německý řád chce převzít základní školu v Dlouhé LoučceZpět na více zpráv.