† Řádový hrad Bouzov, soud odročen †

29. 7. 2016

Čtením listinných důkazů pokračovalo dnes u olomouckého okresního soudu projednávání sporu týkajícího se jedné z nejznámějších moravských památek, hradu Bouzova. Řád požaduje vydání hradu, zpět chce hradní komplex i mobiliář, který měl Řád odkoupený a výhradně ve svém vlastnictví.

Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád chce získat zpět svůj původní majetek, který mu byl neprávem v minulosti zabaven. Řád byl nacistickým i komunistickým režimem pronásledován a perzekuován. Tudíž Řádu zde bylo působení téměř či spíše zcela znemožněno. Připomeňme, že o majetek přišel Řád už krátce po odtržení Sudet od Československa, v říjnu 1938. Z rozhodnutí Adolfa Hitlera byl Německý řád zrušen jako nepřátelský říši a nemovitosti byly zabaveny či převedeny na nové vlastníky.

Žalovaná protistrana Národní památkový ústav se ve sporu snaží dokázat, že Řád nemá na objekt právo. Tvrdí, že z důkazů vyplývá, že majetek Německého řádu byl po roce 1945 konfiskován vyhláškou z 19. září 1945. Zástupci NPÚ nechtějí spor v době jednání komentovat.

Soud dnes procházel například dokumenty pocházející z archivu bezpečnostních složek, byly mezi nimi dokumenty z procesů vedených proti sestrám Řádu. Více např. v materiálech:
Milosrdné sestry Panny Marie Jeruzalemské - pronásledování a proces
Milosrdná sestra Anežka Antonie Witková - provinční představená Německého řádu

Členové Řádu navíc před soudem prokázali, že nebyli kolaboranti, ale naopak byli perzekuováni.
"Pro podstatu tohoto řízení to nedokládá nic kromě perzekuce, kterou Řád prošel. Také to dokládá, že i v 50. letech Řád existoval a že proti němu tehdejší Československá republika vedla soudní spor, což vyvrací námitky protistrany, že Řád byl zrušen nacistickou říší," uvedl vikář Řádu Metoděj Hofman.

"Listiny přicházejí ze všech stran, jednání proto odročíme, dnes tedy rozhodnutí nepadne. U dalšího jednání ale budeme pokračovat tak, aby rozhodnutí padlo," uvedl soudce Vít Jašek. Odročení požadoval i žalobce.
"Lhůta na prozkoumání nových důkazů je krátká, je nepostačující kvůli dodání důkazů z obou stran," uvedl vikář Řádu Metoděj Hofman.
Rozhodnutí by mělo padnout 22. srpna.

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †hrad bouzov soud odročen, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, česká provincie řádu bratří domu panny marie v jeruzalémě

Řádový hrad Bouzov, soud odročenZpět na více zpráv.