† Vrátí se Německému řádu hrad Bouzov ? †

22. 8. 2016

Aktualizováno 21.38 hod.

Soud vynese verdikt ve sporu o hrad Bouzov ve středu
O budoucnosti hradu Bouzov rozhodne olomoucký okresní soud tuto středu. Rozsudek už měl být v tuto chvíli známý - jednání však zdržela řada důkazů a dlouhé závěrečné návrhy. Podle právní zástupkyně Německého řádu by měl soud uznat, že žalobce je oprávněn se domáhat navrácení svého historického majetku.

Argumentovala, že vlastnické právo bylo dříve zapsáno v Moravských zemských deskách, v době nacistické okupace byl podle ní majetek neplatně konfiskován. Řád tvrdil, že se na něj dekrety nevztahovaly.
"Podmínky pro vydání movitých a nemovitých věcí podle majetkového zákona jsou splněny a na žalobě trváme," uvedla právní zástupkyně.

"Vyčkáme středečního vyhlášení rozsudku," reagoval mediální zástupce Německého řádu Mikoláš Černý.
"Nebudeme to komentovat. Ani různá nařčení o kolaboraci. Všechny tyto argumenty pocházejí z archivů StB a jsou irelevantní. Považujeme za prokázané, že řád byl rozpuštěn právě z důvodu, že bojoval proti Třetí říši," dodal.

Olomoucký okresní soud by měl dnes rozhodnout ve sporu týkajícího se navrácení řádového hradu Bouzov na Olomoucku. Zpět do svého vlastnictví jej chce získat Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád, která podala žalobu na Národní památkový ústav. Ten hrad odmítl v květnu 2014 vydat. Rozsudek by mohl padnout odpoledne.

Německý řád vs. NPÚ

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †vrátí se běmeckému řádu hrad bouzov?, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, česká provincie řádu bratří domu panny marie v jeruzalémě

Když sovy a rytíři nejsou tím, čím se zdají býtZpět na více zpráv.