† Soud zamítl požadavek Řádu na kostel v Karlově Studánce †

7. 12. 2016

Kostel v Karlově Studánce na Bruntálsku zatím zůstává v majetku státu. Dnes o tom nepravomocně rozhodl Okresní soud v Bruntále, který zamítl žalobu Německého řádu.

Řád v žalobě požadoval navrácení památky včetně pozemků a inventáře v rámci církevních restitucí. Jeho nárok už dříve odmítlo i ministerstvo kultury a prvoinstanční soud teď potvrdil, že se na něj zákon o majetkovém vyrovnání nevztahuje. Jedná se přitom o jediný kostel v České republice spravovaný ministerstvem kultury.

Vikáře Řádu Metoděje Hofmana verdikt nepřekvapil.

"My jsme to očekávali, protože soudy nižších stupňů si netroufnou rozhodnout otázku této složité kauzy. Budeme se odvolávat a čekat na rozhodnutí zřejmě Ústavního soudu," upřesnil vikář.

Německý řád požaduje kromě kostela také navrácení dalšího svého historického majetku např. lázní v Karlově Studánce nebo nedaleký hrad Sovinec.


† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †Soud zamítl požadavek Německého řádu na kostel v Karlově Studánce, Řád německých rytířů, Německý řád, Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, Deutscher Orden

Soud zamítl požadavek Řádu na kostel v Karlově StudánceZpět na více zpráv.