† Zemřel P. Prof. Dr. Bernhard Johann Demel OT †

10. 1. 2017

Dne 7. ledna 2017 zemřel rektor řádového kostela ve Vídni, dlouholetý vedoucí Centrálního archivu Německého řádu, filosof, historik a autor P. Prof. Dr. Bernhard Johann Demel OT.


P. Prof. Dr. Bernhard Johann Demel OT
(* 8. října 1934 Dvorce u Bruntálu; † 7. ledna 2017 Vídeň)
Narodil se v roce 1934 ve Dvorcích u Bruntálu. Po odsunu německého obyvatelstva působil v obnovené provincii v Darmstadtu. Po studiích ve Frankfurtu nad Mohanem a Innsbrucku byl v roce 1961 v Mohuči vysvěcen na kněze. Poté byl kaplanem ve Frankfurtu nad Mohanem a v roce 1965 získal doktorát z teologie. V roce 1968 přišel do Ústředního archivu Německého řádu ve Vídni, jehož ředitelem byl až do konce roku 2007. P. Bernhard byl autorem několika knih na téma historie Řádu a katalogu monografií a studií. Mezi jeho díla patří knihy: Neznámé aspekty dějin Německého řádu (2006), Německý řád v zrcadle jeho majetků a vztahů v Evropě (2004), 820 let Německého řádu (2011) atd. Byl rovněž členem mezinárodní historické komise pro studium Německého řádu. Tyto a jeho další vědecké zásluhy byly uznány rakouskou vládou a oceněny v roce 2008 prezidentem, udělením titulu "čestného profesora". P. Bernhard poté působil v konventu ve Vídni jako rektor řádového kostela. Byl váženým poradcem a ochotným pomocníkem. Těšil se velké oblibě zejména mezi mladými bratry z české provincie, které láskyplně nazýval "jeho krajané".

Smuteční rozloučení proběhne ve farním kostele sv. Michala v Gumpoldskirchen.
Zádušní mše sv. bude sloužena ve středu 11. 1. 2017 v 18.00 hod. v řádovém kostele sv. Gotharda na Bouzově.

† R. i. P. †

Zdroj: fnweb.de, Německý řád AT, CZ

Zemřel P. Prof. Dr. Bernhard Johann Demel OT, Řád německých rytířů, Německý řád, Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, Deutscher Orden

Zemřel P. Prof. Dr. Bernhard Johann Demel OTZpět na více zpráv.