† Odvolací soud - hrad Bouzov †

23. 3. 2017

Odvolací krajský soud dnes řešil spor týkající se navrácení hradu Bouzov.

Aktualizováno:
Senát Krajského soudu v Olomouci hlavní líčení odročil na čtvrtek 30. března 2017.
Právní zástupkyně dnes požádala krajský soud, aby se zabýval novými důkazy a poté o odvolání Německého řádu rozhodl, avšak neuspěla. Podle předsedkyně senátu Ivany Pikalové měl navržené důkazy hodnotit okresní soud.

"Návrhy předložené v odvolacím řízení se zamítají jako nepřípustné," odmítla řádem předložené návrhy na důkazy předsedkyně senátu odvolacího soudu Ivana Pikalová, která se před tím pozastavila nad tím, proč je Německý řád předkládá až teď, tedy po rozhodnutí olomouckého okresního soudu.

Řád: Nevrácení by byla křivda.
Německý řád, trvá na tom, že jeho nárok je oprávněný a důkazy to měly podpořit.

"Jedná se o důkazy, které hovoří o tom, že nenavrácení majetku v rámci hradu Bouzova by opravdu bylo křivdou. Jedná se o některé důkazy, které svědčí o tom, jak řád majetek v rámci Bouzova nabýval mezi světovými válkami," řekl novinářům mluvčí Německého řádu Mikoláš Černý.
Konkrétně šlo například o takzvanou trhovou smlouvu z března 1939, která měla prokázat nabytí části hradního mobiliáře.

Ostravský krajský soud (pobočka v Olomouci) dnes dnes otevřela kauzu týkající se navrácení hradu Bouzov. Řád německých rytířů nyní Německý řád (Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě) požaduje navrácení svého historického majetku, hradu Bouzova na Olomoucku. Žalobu podal na Národní památkový ústav (NPÚ), který hrad odmítl v květnu 2014 vydat v rámci církevních restitucí.

Německý řád bližší informace k obsahu odvolání předem nezveřejnil.
"Důvody a obsah odvolání vedení Řádu nechce medializovat dříve, než zazní u soudu, aby nevznikl dojem nátlaku," shrnul mediální zástupce Řádu Mikoláš Černý.

Jednání se konalo od 13 hodin u Krajského soudu Ostrava.

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †Odvolací soud - hrad Bouzov 2017, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, ordo fratrum domus hospitalis sanctae mariae teutonicorum in jerusalem

Odvolací soud - hrad BouzovZpět na více zpráv.