† Hrad Bouzov bude rozhodovat případně i tribunál ve Štrasburku †

27. 6. 2017

Po dvou právních sporech u okresního i krajského soudu se žaloba o hrad Bouzov posouvá do nejvyšších pater justice. Posílá ho tam Německý řád, který sepisuje dovolání k Nejvyššímu soudu. Předloženy by měly být i další důkazy, které předchozí soud nebral v potaz.

Zástupci Německého řádu navíc poprvé připustili, že jsou ochotni boj dotáhnout ještě dál - k Ústavnímu soudu a před tribunál ve Štrasburku.

Prozatím naposledy v neprospěch Řádu rozhodli soudci o osudu Bouzova letos na konci března. Olomoucký krajský soud potvrdil rozsudek okresního soudu. Ten vloni v srpnu zamítl žalobu Řádu na Národní památkový ústav (NPÚ), který dnes hrad spravuje. Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád, je ovšem dlouhodobě přesvědčená o opaku. A tak spor požene mnohem výš. Spor o Bouzov se proto poprvé od sametové revoluce přesune do nejvyšších justičních pater. Německý řád se přes dovolání obrátí na Nejvyšší soud.

"Právníci na dovolání pracují. Podané zatím není, termín není prozatím znám," přiblížil mediální zástupce Řádu Mikoláš Černý. Pokud by rytíři neuspěli ani u Nejvyššího soudu, má už P. Metoděj Hofman OT, vikář velmistra, připravený další postup.
"Vyčerpáme všechny možnosti. Takže i Ústavní soud a určitě také Štrasburk," prozradil P. Metoděj Hofman OT, jenž má v Řádu mimo jiné na starosti restituce. Již v roce 2013 přitom odhadoval, že se Řád o majetek při restitucích budou soudit minimálně dalších deset let.

Otázku, zda si členové Řádu vůbec připouští možnost, že by Bouzov nakonec nezískali, nechává Černý bez jasné odpovědi.
"Zástupci Německého řádu především doufají ve spravedlivé rozhodnutí soudu," podotkl jejich tiskový mluvčí. Tuzemské aktivity Řádu by to však podle něj případně ovlivnit nemělo.
"Aktivity Německého řádu ve smyslu "Léčit a pomáhat" probíhají v Čechách a na Moravě od 12. století. Nevidíme tak důvody pro to, tyto aktivity omezovat. Otázkou zůstane, zda to bude ekonomicky možné," přemítá Černý.

Soudní spory mezi Německým řádem a státem o Bouzov, na nějž každoročně dorazí kolem sto tisíc turistů, se přitom už nyní v historii České republiky počítají na roky. A letité spory mohou zasáhnout do plánování oprav. Poprvé o majiteli Bouzova, rozhodl olomoucký okresní soud v květnu roku 2006. Rozsudkem v neprospěch Německého řádu uzavřel vleklý právní spor, jenž trval dlouhých osm let.

Soudkyně Hana Šimková tehdy zamítnutí žaloby vysvětlila tím, že nynější Německý řád není právním nástupcem původního Řádu.
"Podle mého názoru Řád německých rytířů fakticky zanikl v padesátých letech. V roce 1938 jej zrušily německé úřady a po válce Řád přestal fungovat. Velmistr i další členové zrušeného Řádu opustili republiku a po jejich smrti Řád zanikl," argumentovala tehdy soudkyně. Řád ovšem s takovou interpretací zásadně nesouhlasí.

Pozn.
Řád může zrušit jen J. S. papež. Řád má navíc k dispozici rozhodnutí Svatého stolce, České biskupské konference a další podklady, které prokazují, že dnešní Německý řád (Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě) je identický s tím, který působil na českém území v minulosti.

Nyní bude rozhodovat spor Nejvyšší, případně i Ústavní či štrasburský soud. O budoucnosti Bouzova tak nemusí být definitivně jasno ještě mnoho roků. České provincii Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád jde především o spravedlnost a nápravu bezpráví, se kterým se Řád z minulosti potýká.

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †

Zdroj: ČTK, iDnes, Denik.cz, vlastníHrad Bouzov bude rozhodovat případně i tribunál ve Štrasburku, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, ordo fratrum domus hospitalis sanctae mariae teutonicorum in jerusalem

Hrad Bouzov bude soudit případně i tribunál ve ŠtrasburkuZpět na více zpráv.