† Zemřel Joachim kardinál Meisner, čestný rytíř Německého řádu †

5. 7. 2017

Dnes ve věku 83 let zemřel emeritní arcibiskup Kolína nad Rýnem J. Em. Joachim kardinál Meisner, čestný rytíř - Ehrenritter - Německého řádu.

J. Em. Joachim kardinál Meisner
(* 25. prosince 1933, Vratislav - Leśnica; † 5. července 2017, Bad Füssing)
Narodil se v roce 1933 v nyní polské Vratislavi - Leśnica, kterou po druhé světové válce musel opustit. Vyučil bankovním úředníkem a v roce 1951 vstoupil do magdeburského kněžského semináře, v němž dodatečně složil maturitní zkoušku. V letech 1959 až 1962 studoval filosofii a teologii v Erfurtu, kde byl také 8. dubna 1962 vysvěcen na jáhna a 22. prosince 1962 na kněze. Následně působil jako farní vikář v lázeňském městě Heilbad Heiligenstadt, poté v Erfurtu a v Berlíně. V roce 1969 získal doktorát teologie na Papežské univerzitě Gregoriana v Římě. V roce 1983 se stal kardinálem. Jeho biskupské heslo bylo Spes nostra firma (2Kor 1, 7; česky Máme pevnou naději). Kardinál velmi rád jezdil do Česka a v listopadu 2011 se v Praze jako zvláštní papežský legát zúčastnil oslav 800. výročí narození svaté Anežky. V čele kolínského arcibiskupství stál Meisner 25 let, tento úřad opustil v roce 2014.

10. listopadu 1990 mu byl udělením titul čestného rytíře - Ehrenritter - Německého řádu. Slavnostní investitura a jmenování proběhlo v kapli sv. Alžběty. Čestní rytíři tvoří zvláštní druh familářů a jsou malého počtu. Titul je udělován za zcela mimořádné zásluhy o Řád, kde přiznání titulu familiář není dostačující.

Kardinál Meisner zemřel pokojně dne 5. července 2017 během dovolené v bavorských lázních Bad Füssing.

Od svého založení před více než 825 roky, se Řád každodenně modlí za své zesnulé členy a společně si je připomíná v pamětní dny a každého z nich pak jednotlivě v den jeho úmrtí.

† R. i. P. †Zemřel Joachim kardinál Meisner, čestný rytíř Německého řádu, Ehrenritter, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, ordo fratrum domus hospitalis sanctae mariae teutonicorum in jerusalem

Zemřel Joachim kardinál Meisner, čestný rytíř Německého řáduZpět na více zpráv.