† Bouzov - Německý řád podal ústavní stížnost †

12. 8. 2019

Německý řád, který se domáhá vydání hradu Bouzov na Olomoucku, podal ústavní stížnost. Jako ústavní soudce zpravodaj ji bude řešit Vojtěch Šimíček.

"Mohu potvrdit, že jsme se obrátili na Ústavní soud. Více se k tomu nyní nebudeme vyjadřovat," sdělil Deníku Mikoláš Černý, právní zástupce řádu, který již po neúspěchu u Nejvyššího soudu avizoval, že řád zvažuje další právní kroky.

Dovolání řádu odmítl v květnu Nejvyšší soud. Ten konstatoval že:
"Tvrdí-li pak, že k převzetí požadovaných nemovitostí došlo až dne 22. 3. 1949, opomíjí, že toho dne byl sice dle skutkových zjištění soudů nižších stupňů sepsán zápis o odevzdání hradu, nicméně jako den přechodu byl uveden den 1. 5. 1947," stojí v usnesení Nejvyššího soudu.

Pokračuje tak tedy hra s časovými daty, místo toho, aby se volila spravedlnost a cesta právního státu.

Nynější Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě usiluje o hrad řadu let, pokládá jej za historický majetek. Už dříve řád avizoval, že vyčerpá všechny možnosti, včetně stížnosti k Ústavnímu soudu a Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Řád usiluje také o vrácení dalšího nemovitého majetku na severu Moravy a ve Slezsku, kde v minulosti intenzivně působil a dnes se tam věnuje duchovní službě i aktivitám ve školství a zdravotnictví.

Upozornění:
Naše činnost i www a Facebookové stránky jsou soukromého a nekomerčního charakteru a nejsou součástí Německého řádu.
Jedinými oficiálními komunikačními zdroji v České republice jsou:
- vikář velmistra P. Mgr. Metoděj Radomír Hofman OT
- mediální zástupce Německého řádu Mikoláš Černý a zmocnění právní zástupci Německého řádu
- oficiální stránky Německého řádu

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †

Zdroj: tisk, vlastníBouzov - Německý řád podal ústavní stížnost, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, ordo fratrum domus hospitalis sanctae mariae teutonicorum in jerusalem

Bouzov - Německý řád podal ústavní stížnostZpět na více zpráv.