† Bouzov - Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu †

20. 9. 2019

Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, který se domáhal vydání hradu Bouzov na Olomoucku. Justice ponechala památku ve vlastnictví státu. Ústavní soudci obdrželi stížnost v červenci, odmítli ji v polovině září. Z usnesení plyne, že se řád po druhé světové válce nedomáhal vrácení hradu, který zabavili nacisté, zákonem předepsaným způsobem. Řád s verdiktem rozhodně nesouhlasí a chce se dál soudit.

Stát tak nadále brání Německému řádu vrátit jeho historický majetek. Ten majetek, který v minulosti vybudoval, spravoval a vlastnil. Jak již bylo z naší strany uvedeno: pokračuje tak tedy hra s časovými daty, místo toho, aby se volila spravedlnost a cesta právního státu.
Protože i jinde až takové problémy nebyly. Rakousko vrátilo majetky zabavené hitlerovským Německem už v roce 1947. Slovinsko, kde byli u moci komunisté jako v Československu, majetek Řádu vrátilo nebo nahradilo brzy poté, kdy se stalo svobodnou zemí.

Vzhledem k tomu, že řád pozbyl vlastnictví už před únorem 1948, odmítl Národní památkový ústav v květnu 2014 památku vydat v církevních restitucích. Následnou žalobu zamítl okresní soud a poté i olomoucká pobočka krajského soudu.

Dovolání řádu odmítl v květnu Nejvyšší soud. Řád tehdy jako spornou otázku nastolil například to, zda byl po druhé světové válce uplatněn restituční nárok podle tehdejších předpisů a zda k definitivní konfiskaci došlo před, anebo až po únoru 1948. Podle Nejvyššího soudu se však řádu nepodařilo zpochybnit podstatný závěr, že po druhé světové válce už nebylo vlastnické právo německých rytířů obnoveno.

"Tvrdí-li pak, že k převzetí požadovaných nemovitostí došlo až dne 22. 3. 1949, opomíjí, že toho dne byl sice dle skutkových zjištění soudů nižších stupňů sepsán zápis o odevzdání hradu, nicméně jako den přechodu byl uveden den 1. 5. 1947," stojí v usnesení Nejvyššího soudu.

Řád pokládá Bouzov za historický majetek svého právního předchůdce. V pátek zopakoval, že vyčerpá všechny možnosti, včetně stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
"Řád bude pokračovat ve snaze o navrácení majetku až do vyčerpání všech možností. Včetně stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva," řekl mediální zástupce řádu Mikoláš Černý.

Nynější Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě usiluje o hrad řadu let, pokládá jej za historický majetek.
Řád usiluje také o vrácení dalšího nemovitého majetku na severu Moravy a ve Slezsku, kde v minulosti intenzivně působil a dnes se tam věnuje duchovní službě i aktivitám ve školství a zdravotnictví.

Upozornění:
Naše činnost i www a Facebookové stránky jsou soukromého a nekomerčního charakteru a nejsou součástí Německého řádu.
Jedinými oficiálními komunikačními zdroji v České republice jsou:
- vikář velmistra P. Mgr. Metoděj Radomír Hofman OT
- mediální zástupce Německého řádu Mikoláš Černý a zmocnění právní zástupci Německého řádu
- oficiální stránky Německého řádu

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †

Zdroj: tisk, vlastníBouzov - Ústavní soud odmítl stížnost Německého řádu, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, ordo fratrum domus hospitalis sanctae mariae teutonicorum in jerusalem

Bouzov - Ústavní soud odmítl stížnost Německého řáduZpět na více zpráv.