† Německý řád chce převzít ZŠ v Dlouhé Loučce †

25. 9. 2019

Německý řád chce převzít ZŠ v Dlouhé Loučce, o kterou přišla v 50 letech ženská větev Německého řádu - Československá provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské.
Žalobu v úterý začal projednávat Okresní soud v Olomouci.

Řád v ní zpochybňuje, že obec je právoplatným vlastníkem školních pozemků a objektů. Pokud přesvědčí soud předloženými důkazy, může obec o školu přijít.

Škola byla majetkem ženské linie Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské a řádové sestry o ni přišly až v padesátých letech, kdy jim ho zabavila náboženská matice, což se právní zástupce Německého řádu Marek Svojanovský snaží prokázat předloženými listinami. A předložil jich nově celou řadu.

"Přípis velmistra z roku 1945 opravdu není postačující a nebylo listinnými důkazy doloženo to podstatné, že by se řád po druhé světové válce domáhal vrácení majetku, který zabavili nacisté, zákonem předepsaným způsobem, a to podáním žaloby podle zákona 128/1946," a podle právní zástupkyně obce Pavly Buxbaumové by měl soud žalobu zamítnout.

Jenže, zde je ovšem zásadní rozdíl mezi ženskou a mužskou linií Německého řádu a jejich vlastnictvím. Řádové sestry byly vlastníky majetku v padesátých letech. Majetek jim nebyl zkonfiskován nacisty - na rozdíl od majetku, který patřil mužské linii řádu.

Ženská linie přišla o vlastnictví v roce 1956, kdy majetek podle právníka nezákonně převedla náboženská matice, bez souhlasu řádových sester. Ty proto neměly povinnost podávat restituční žalobu.
"Žalobu podle zákona 128/1946 nebylo v případě ženské větve povinností podávat. Ta se vztahovala pouze k majetku, který byl konfiskován nacisty," reagoval právní zástupce Československé provincie Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské.

Připomeňme, že Německý řád úspěšně provozuje Církevní gymnázium Německého řádu, tedy prestižní vzdělávací instituci s vazbami na německé, rakouské a italské univerzity. V Opavě pak provozuje církevní konzervatoř.
Řád usiluje také o vrácení dalšího nemovitého majetku na severu Moravy a ve Slezsku, kde v minulosti intenzivně působil a dnes se tam věnuje duchovní službě i aktivitám ve školství a zdravotnictví.

Upozornění:
Naše činnost i www a Facebookové stránky jsou soukromého a nekomerčního charakteru a nejsou součástí Německého řádu.
Jedinými oficiálními komunikačními zdroji v České republice jsou:
- vikář velmistra P. Mgr. Metoděj Radomír Hofman OT
- mediální zástupce Německého řádu Mikoláš Černý a zmocnění právní zástupci Německého řádu
- oficiální stránky Německého řádu

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †

Zdroj: ČTK, iDnes, vlastníNěmecký řád chce převzít ZŠ v Dlouhé Loučce, řád německých rytířů, německý řád, deutschen orden, ordo fratrum domus hospitalis sanctae mariae teutonicorum in jerusalem

Německý řád chce převzít ZŠ v Dlouhé LoučceZpět na více zpráv.