† Německý řád neuspěl s ústavní stížností - Karlova Studánka †

17. 1. 2022

Německý řád neuspěl s ústavní stížností ve sporu o svůj někdejší majetek, který momentálně drží státní podniky Horské Lázně Karlova Studánka a Lesy České republiky. Plánuje bojovat o historický majetek u evropských soudů.

Stejným způsobem soud v minulosti rozhodl o sérii dalších stížností řádu, jež se týkaly jiných skupin parcel a objektů na severní Moravě. Zatím poslední odmítnutá stížnost, dohledatelná v systému Nalus, se vztahovala k pozemkům v katastrálních územích Karlova Studánka, Suchá Rudná, Železná pod Pradědem, Ludvíkov pod Pradědem a Malá Morávka.

Ústavní soudci v usnesení z loňského listopadu připomněli, že němečtí rytíři o svůj majetek v českých zemích přišli už před rokem 1948, tedy mimo takzvané rozhodné období, na které dopadá zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.
"Právní předchůdkyni stěžovatelky byl sporný majetek odňat (konfiskací) v době nacistické okupace, po válce se panství nad ním ujal československý stát, přičemž k obnovení vlastnického práva právní předchůdkyně už nikdy nedošlo," stojí v usnesení.

Německý řád plánuje bojovat o majetek dále u evropských soudů.
"Zatím rozhodnutí bylo takové, že pokud vyčerpáme možnosti české justice, tak se ještě obrátíme na mezinárodní soud ve Štrasburku. Budeme čekat, jak on se k tomu postaví," reagoval vikář velmistra P. Mgr. Metoděj Radomír Hofman OT

† Otázky a odpovědi - Majetkoprávní nároky † Německý řád / Řád německých rytířů
Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě †

Časový vývoj majetkových nároků †

Upozornění:
Jedinými oficiálními komunikačními zdroji v České republice jsou:
- vikář velmistra P. Mgr. Metoděj Radomír Hofman OT
- mediální zástupce Německého řádu Mikoláš Černý a zmocnění právní zástupci Německého řádu
- oficiální stránky Německého řádu

Zdroj: ČTK, Rozhlas, vlastníŘádový kostel Panny Marie Uzdravení nemocných - Karlova Studánka 2022, Řád německých rytířů, Německý řád, Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, Deutscher Orden

Řádový kostel Panny Marie Uzdravení nemocných - Karlova StudánkaZpět na více zpráv.